info@aractakip.net 0212 502 84 64

Terör Faaliyetlerinin Önlenmesinde Araç Takip Sistemlerinin Önemi

Ülkemizde son dönemde artan terör olaylarının yarattığı toplumsal buhran, çözüm noktasında yapılması gerekenler ile ilgili idari ve siyasi yetkililerin; hemen hemen her noktada tedbirlerin gözden geçirilmesi, ek önlem ve önlemeler ile terör faaliyetlerinin önünün kesilmesi ve yarattığı tahribatı minimum seviyelere indirgenmesi için var gücüyle çalışmalarına devam etmekte oldukları gözlenmektedir. Bu tedbirler göz önüne alındığında ve özellikle yapılan bombalı saldırıların araçlar ile yapıldığı düşünüldüğünde araç takip sektörünün bu konuda özellikle araç kiralama şirketlerinin bu konudaki zaafiyetlerinin ortadan kaldırılması noktasında mutlak suretle yeni yasalar ile araç takip sisteminin rentacar yani araç kiralama firmaları için zorunlu hale getirilmesi elzem ve de acildir.

Araç takip sisteminin ek bir maliyete ve donanıma gerek kalmadan sadece temel özellikleri ile çoğu datanın çekilebildiği, bu bilgilerin istenirse geçmişe dönük de alınabildiği hemen hemen her sistemde standart bir hale gelmişken özellikle bombalı araçla yapılan saldırılan önlenmesi daha kolay hale gelmiştir. Örnekleyecek olursak kiralanan araçlar saldırı yapılacak bölgelere mutlak suretle keşifler düzenlemekte hatta bazen günler öncesinden aynı noktalardaki otoparklarda bekleyebilmektedir. Araç takip sisteminin güzergah ve rota planları gibi özellikleri olası şüpheli eylemler için büyük bir  ön tespit imkanı sağlamaktadır.

Araç kiralama firmalarının dıışında araç çalınmalarına karşı da aynı tedbirler söz konusu olmakla beraber araçları çalınan kişiler interneti olan herhangi bir cihazdan araçlarına durma komutu gönderebilir ve aracı kullanan kişinin aracı daha fazla uzaklaşatırmasına engel olabilmekteler. 

Sonuç olarak kiralama firmaları için yasalar zorunlu hale gelebilecek bir araç takip sistemi kullanım uygulaması sadece bu firmaların araçlarının güvenliğinı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda günümüzün en büyük sorunlarından terör faaliyetlerinin önlenmesinde de büyük katkısı olacağı şüphesizdir. Keza kişisel kullanımlar içinde yine terör olaylarında kullanabileceği şüphesi ile araç çalınmalarının önlenmesi bu sistem ile mümkündür.